Ana içeriğe atla

Derin Plan Yüz Germe (deep plane) vs At Kuyruğu Yüz Germe: Derin plan yüz germe, bağların serbest bırakılması yoluyla derin yüz yapılarının yeniden konumlandırıldığı kapsamlı bir cerrahi teknikken, at kuyruğu yüz germe, saç çizgisine gizlenmiş temporal insizyonlar kullanılarak hafif bir kaldırma sağlayan daha az invaziv bir prosedürdür. Derin plan yüz germe, orta ila şiddetli yaşlanma için daha dramatik, daha uzun süreli sonuçlar (10-15 yıl) sağlarken, at kuyruğu yüz germe, minimum iyileşme süresiyle hafif iyileşme arayan genç hastalar için uygundur.

— DEEPPLANE™ Medikal Ekibi

Derin Plan Yüz Germe vs At Kuyruğu Yüz Germe: Hızlı Bilgiler

Derin Plan Yüz Germe
Kapsamlı teknik
At Kuyruğu
Minimal invaziv
Kalıcılık
Derin plan 10-15 yıl
İyileşme
At kuyruğu daha hızlı
Sonuçlar
Derin plan daha dramatik
Maliyet
At kuyruğu genellikle daha düşük

Kaynak: Klinik Kanıtlar ve Tıbbi İncelemeler

Derin Plan Yüz Germe vs At Kuyruğu Yüz Germe

Hızlı Cevap

Derin plan yüz germe vs at kuyruğu yüz germe — fark nedir?

At kuyruğu yüz germe, temporal insizyonlarla yapılan bir mini yüz germe için kullanılan bir pazarlama terimidir ve 3-5 yıl süren hafif sonuçlar sunar. Derin plan yüz germe, yüz ve boyun için 10-15 yıl süren kapsamlı bir gençleşme sağlar. At kuyruğu yüz germe, 1 haftalık iyileşme süresiyle hafif yaşlanma için uygunken; derin plan yüz germe, 2-3 haftalık iyileşme süresiyle orta ila şiddetli yaşlanma için uygundur.

Eşleşme bulun — danışma talebi gönderin

DEEPPLANE™ ·

Derin plan yüz germe vs at kuyruğu yüz germe — fark nedir?

At kuyruğu yüz germe, 3-5 yıl süren hafif bir kalkık görünüm oluşturmak için temporal insizyonlar kullanan bir mini yüz germe varyantı için kullanılan bir pazarlama terimidir. Yalnızca cildi kaldırır, SMAS veya yağ yastığını değil ve tutucu bağları serbest bırakmaz. Derin plan yüz germe, SMAS ve derin yağı tek bir kompozit ünite olarak yeniden konumlandırarak 10-15 yıl süren kapsamlı yüz ve boyun gençleşmesi sağlar. Belirgin gıdı, nazolabial kıvrımlar veya boyun gevşekliği için at kuyruğu yüz germe hayal kırıklığı yaratan sonuçlar verecektir.

Derin plan yüz germe mi yoksa mini yüz germe mi adayıyım?

Neden Bunu Bilmelisiniz?

Derin plan yüz germe (deep plane), ABD'de 35.000-300.000 ABD doları (genellikle 35.000-75.000 ABD doları) maliyetli, sonuçları 10-15 yıl süren kapsamlı bir cerrahi prosedürken, at kuyruğu yüz germe, 5.000-15.000 ABD doları fiyatlı, 3-7 yıl daha kısa ömürlü minimal invaziv bir alternatiftir. Maliyet, iyileşme ve sonuçlardaki bu temel farklılıkları anlamak, hedeflerinize uygun doğru prosedürü seçme yolundaki ilk adımdır.

  • At kuyruğu yüz germe, minimum iyileşme süresiyle hafif iyileşme sağlar
  • Derin plan yüz germe, dramatik, uzun süreli gençleşme sunar
  • At kuyruğu yüz germe, hafif iyileşme arayan genç hastalar için uygundur
Derin plan yüz germe ile at kuyruğu yüz germe karşılaştırması, kapsamlı doku yeniden konumlandırması ile yalnızca cilde uygulanan temporal kaldırmayı göstermektedir

Derin plan yüz germe, SMAS tabakası aracılığıyla yüz dokusunu kapsamlı bir şekilde yeniden konumlandırırken, at kuyruğu yüz germe, daha sınırlı düzeltme ile yalnızca cildi kaldıran temporal bir kaldırma sağlar.

FaktörDerin Plan Yüz GermeAt Kuyruğu
Maliyet$35.000-$75.0005.000-15.000 ABD doları
Kalıcılık10-15 yıl3-5 yıl
İyileşme2-3 hafta5-7 gün
KapsamTüm yüz + boyunSadece üst yüz
Gıdı düzeltmeMükemmelSınırlı
Boyun iyileştirmesiEvetHayır

Derin plan yüz germe (deep plane), tüm yüz ve boyunda 10-15 yıl süren kapsamlı bir gençleşme sağlarken, at kuyruğu yüz germe tekniği, daha sınırlı bir üst yüz germe için temporal insizyonlar kullanır ve 3-5 yıl sürer.[1] At kuyruğu tekniği daha az invazivdir ve daha kısa bir iyileşme süresi (5-7 gün vs 2-3 hafta) sunar, ancak gıdıları, derin nazolabial kıvrımları veya boyun yaşlanmasını derin plan yaklaşımı kadar etkili bir şekilde ele alamaz.[2] Her iki prosedür için de iyi bir aday olup olmadığınızı görün ve ülkelere göre maliyet farklarını inceleyin.

Derin plan yöntemini ponytail yüz germe tekniğiyle karşılaştırın.

Karar

Görünür gıdı, nazolabial kıvrımlar veya boyun gevşekliği olan çoğu hasta için, derin plan yüz germe, ponytail yüz germeden çok daha uzun ömürlü (10-15 yıl vs. 3-5 yıl), tam yüz ve boyun düzeltmesi sağlar, çünkü SMAS ve derin yağı tek bir kompozit ünite olarak yeniden konumlandırırken, ponytail tekniği sadece temporal insizyonlar aracılığıyla cildi kaldırır.

  • Ponytail yüz germe, minimal, sadece üst yüz yaşlanması olan, 45 yaş altı hastalar için 5-7 günlük bir iyileşme süresi ve daha düşük bir maliyet (5.000-15.000 ABD Doları vs. 35.000-75.000 ABD Doları) isteyenler için makul bir seçenek olmaya devam etmektedir.
  • "Ponytail yüz germe" standart bir teknikten ziyade bir pazarlama terimidir — görünür gıdı veya boyun gevşekliği için yetersiz kalacaktır, bu nedenle adaylığı marka adına göre değil, tedavi edilen anatomiye göre değerlendirin.

Hangisi Sizin İçin Doğru?

Ponytail'i Şunlar İçin Düşünün:

45 yaşın altındaysanız ve minimal yaşlanma belirtileriniz varsa
Sadece üst yüz endişeleriniz varsa (gıdı veya boyun yok)
Maksimum 5-7 günlük iyileşme süresine ihtiyacınız varsa
Sonuçlar sadece 3-5 yıl sürer
Kapsamlı

Derin Plan Yüz Germeyi Şunlar İçin Seçin:

Tam yüz ve boyun gençleşmesi gerekiyorsa
Gıdı, nazolabial kıvrımlar, boyun gevşekliği mevcutsa
10-15 yıl süren sonuçlar istiyorsanız
2-3 haftalık iyileşme süresine yatırım yapabiliyorsanız
35 bin - 75 bin dolar
4-6 saat
Ameliyat Süresi
10-15 yıl
Sonuçların Süresi
2-3 hafta
İyileşme

Derin Plan Yüz Germe vs Ponytail: Sonuçların Kapsamı

Her tekniğin önemli sonuç ölçütlerindeki puanları.

Gıdı Düzeltme

Derin P.
%95
Ponytail
%30

Boyun İyileşmesi

Derin P.
%90
At Kuyruğu
%15

Orta Yüz Germe

Derin P.
%90
At Kuyruğu
%40

Kalıcılık (yıl)

Derin P.
%85
At Kuyruğu
%35

Minimal Yara İzi

Derin P.
%55
At Kuyruğu
%90

Hızlı İyileşme

Derin P.
%40
At Kuyruğu
%85
Etkinlik derecelendirmeleri yayınlanmış klinik sonuçlara ve cerrah değerlendirmelerine dayanmaktadır.

Derin Plan Yüz Germe (deep plane) ile At Kuyruğu Yüz Germe Arasındaki Fark Nedir?

Bu gelişmiş yüz gençleştirme tekniği, yüz dokusunun daha derin katmanlarını ele alarak geleneksel yöntemlere kıyasla daha doğal ve daha uzun ömürlü sonuçlar sağlar. Prosedür, SMAS katmanını üzerindeki ciltle birlikte yeniden konumlandırarak, gerilmiş veya rüzgarda savrulmuş bir görünüm olmaksızın daha kapsamlı bir kaldırma etkisi yaratır.

Bu teknikte uzmanlaşmış kurul onaylı plastik cerrahlar, yüz anatomisi konusunda kapsamlı bir eğitim almışlardır ve gıdı, nazolabial kıvrımlar ve boyun gevşekliği gibi önemli yaşlanma belirtilerini giderirken doğal görünen sonuçlar elde edebilirler.

ÖzellikDerin Plan Yüz GermeAt Kuyruğu Yüz Germe
TeknikLigament serbestleştirme ile tam sub-SMAS diseksiyonuSınırlı SMAS çalışması ile temporal insizyonlar
Hedef AlanlarTüm yüz, orta yüz, gıdı, boyunYan yanak, kaş bölgesi
AnesteziGenel anesteziSedasyonlu lokal anestezi
Ameliyat Süresi4-6 saat1-2 saat
Kesinin YeriKulak önü ve kulak arkasıSadece şakak saç çizgisi
İyileşme Süresi2-3 hafta5-7 gün
Sonuçların Süresi10-15 yıl3-5 yıl
Maliyet Aralığı$35.000 - $75.000$5.000 - $15.000
Yara İzi GörünürlüğüKulak çevresinde gizliŞakak saç çizgisinde gizli
İdeal Yaş Aralığı50-70 yaş35-50 yaş
Boyun İyileşmesiBelirginYok
Orta Yüz GermeKapsamlıMinimal

Maliyeti Ne Kadar?

Maliyet, çeşitli faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişir:

  • Cerrah Deneyimi: Kurul onaylı uzmanlar genellikle $35.000-$75.000 ücret alırken, New York ve Beverly Hills'in önde gelen cerrahları $75.000-$150.000 talep etmekte ve ünlülerin tercih ettiği prosedürler $300.000'e ulaşabilmektedir.
  • Coğrafi Konum: NYC ve LA gibi büyük şehirlerde maliyetler daha yüksektir
  • Tesis Ücretleri: Hastane veya akredite cerrahi merkez
  • Anestezi: Genel anestezi veya sedasyonlu lokal anestezi

Kimler İyi Bir Adaydır?

Bu prosedür için ideal adaylar genellikle şu özellikleri paylaşır:

İyi Adaylar

  • • Derin plan: orta ila şiddetli gıdı ve boyun gevşekliği olan hastalar
  • • At kuyruğu: minimal iyileşme süresi isteyen hafif gevşekliği olan hastalar
  • • Daha kısa iyileşme süresine kıyasla uzun süreli sonuçları önceliklendirenler
  • • Yaşlanma seviyeleri için en etkili tekniğe yatırım yapmaya istekli hastalar

İdeal Olmayabilir

  • • At kuyruğu kaldırmanın önemli yaşlanmayı düzelteceğini bekleyenler
  • • Klinik kanıtlardan ziyade pazarlama iddialarına göre seçim yapan hastalar
  • • Şiddetli boyun bantları veya platysmal bantlaşma (at kuyruğu ile giderilemeyen) olanlar
  • • Daha az invaziv olmanın daha az dramatik sonuçlar anlamına geldiğini kabul etmeye isteksiz hastalar

Sıkça Sorulan Sorular

derin plan yüz germe (deep plane) ile at kuyruğu yüz germe arasındaki fark nedir?
derin plan yüz germe (deep plane), yüzün tutucu bağlarını serbest bırakan ve SMAS-platysma-cilt bileşenini geleneksel yüz germe kesi paterni olan standart kulak önü ve kulak arkası kesileriyle yeniden konumlandıran kapsamlı bir cerrahi tekniktir. At kuyruğu yüz germe, saç çizgisi içinde gizlenmiş küçük şakak kesileri, kulak önü kesisi olmaması ve kaş ile yan orta yüzün hafifçe yukarı doğru kaldırılmasını sağlamak için sınırlı diseksiyon kullanan kısa kesi tekniklerinin bir pazarlama terimidir. derin plan yüz germe tüm yüz ve boynu ele alırken; at kuyruğu esasen bir üst yüz prosedürüdür.
derin plan yüz germe ve at kuyruğu yüz germe maliyetleri nasıl karşılaştırılır?
ABD'de bir derin plan yüz germe (deep plane) maliyeti $35.000–$300.000 arasındadır. Çoğu kurul onaylı uzman $35.000–$75.000 ücret alırken; New York ve Beverly Hills'in önde gelen cerrahları $75.000–$150.000 talep etmekte; ünlülerin tercih ettiği prosedürler $300.000'e ulaşabilmektedir. At kuyruğu yüz germe $5.000–$15.000 arasında değişmektedir çünkü daha kısa, daha az kapsamlı bir prosedürdür ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. At kuyruğu başlangıçta daha uygun fiyatlı olsa da, sonuçlar daha hafiftir ve derin plan yüz germe için 10–15 yıla kıyasla genellikle 2–4 yıl sürer — bu nedenle, anlamlı yüz yaşlanması olan hastalar için görünür sonuç başına yıllık maliyet genellikle derin plan yüz germe lehinedir.
derin plan yüz germe yerine at kuyruğu yüz germeyi kimler tercih etmeli?
At kuyruğu yüz germe, erken, sınırlı yaşlanma belirtileri (hafif şakak kaş düşüklüğü, hafif üst yanak düzleşmesi) olan daha genç hastalar (genellikle 30'lu yaşlardan 40'lı yaşların başlarına kadar) için uygundur; bu hastalar minimal iyileşme süresi ile hafif bir iyileşme isterler ve prosedürü birkaç yılda bir tekrarlamaktan rahatsız olmazlar. derin plan yüz germe, belirgin orta yüz sarkması, görünür gıdı, nazolabial kıvrım derinleşmesi veya herhangi bir boyun gevşekliği olan hastalar için uygun seçimdir, çünkü at kuyruğu yüzün alt kısmını veya boynu hiç ele alamaz ve bu bölgeleri gözle görülür şekilde uyumsuz bırakır.
Hangi teknik daha doğal sonuçlar verir?
Bu, yüzün ne kadarının yaşlandığına bağlıdır. At kuyruğu yüz germe, tasarlandığı hastada (30'lu yaşlardan 40'lı yaşların başlarına kadar, hafif şakak kaş düşüklüğü ve hafif üst yanak düzleşmesi olan bir yüzde) tamamen doğal görünebilir, çünkü küçük bir alanı yukarı doğru bir vektör boyunca kaldırır ve ciltten hiçbir şey talep etmez. Doğal olmayan sonuçları, bu aralığın ötesinde kullanılmasından kaynaklanır: yüzün alt kısmına veya boynuna ulaşamadığı için, belirgin gıdı veya boyun gevşekliği olan bir yüzde at kuyruğu kaldırma, gözle görülür şekilde uyumsuz bir sonuç, tedavi edilmemiş bir alt üçte birlik kısmın üzerinde sıkılaşmış bir üst üçte birlik kısım üretir. derin plan yüz germe (deep plane), tutucu bağları serbest bırakır ve SMAS-platysma-cilt bileşenini tek bir birim olarak yeniden konumlandırır, böylece tüm yüz birlikte hareket eder ve ifadede yeniden canlanır. Orta yüz sarkması, gıdı veya boyun gevşekliği olan bir yüz için, derin plan yüz germe hala doğal görünebilen bir tekniktir; daha genç, sınırlı bir yüz için her ikisi de doğal görünebilir.
Derin plan yüz germe için daha uzun iyileşme süresi buna değer mi?
Ponytail yüz germe ile derin plan yüz germe arasındaki iyileşme süresi farkı gerçektir: derin plan yüz germe sonrası 2-3 hafta belirgin şişlik varken, genellikle lokal anestezi altında aynı gün taburcu olunan ponytail yüz germe sonrası birkaç gün sürer. Bu fark, kalıcılık ve etki alanıyla ilgilidir. Ponytail sonuçları tipik olarak 2-4 yıl sürer ve sadece üst üçte birlik kısmı hedefler; bu nedenle, bu prosedürü tekrar tekrar tercih eden bir hasta, bir derin plan yüz germe (deep plane) işleminin kapsadığı 10-15 yıl boyunca birden fazla iyileşme süreci ve ücretle karşılaşır ve çene hattı veya boyun için hala bir çözüm bulamaz. Eğer yaşlanmanız şakak ve üst yanak bölgesiyle sınırlıysa ve prosedürü tekrarlamaktan çekinmiyorsanız, ponytail'in daha kısa iyileşme süresi makul bir seçimdir. Eğer alt yüz bölgesi de etkilenmişse, daha kısa iyileşme süresi, aradığınız sorunu çözmeyen bir sonuç sunar.

Tıbbi Referanslar

  1. 01
  2. 02
  3. 03
Bu sayfayı alıntılaCC-BY 4.0
DEEPPLANE™ Editör Ekibi (2026). Derin Plan Yüz Germe ve Ponytail Yüz Germe Karşılaştırması. DEEPPLANE™. Erişim adresi: https://deepplane.com/tr/what-is-deep-plane-facelift/deep-plane-vs-ponytail

İçerik CC-BY 4.0 lisanslıdır. DEEPPLANE™'e atıfta bulunarak paylaşmak serbesttir.

Temel Bilgiler

Ponytail yüz germe maliyeti 5.000-15.000 ABD doları olup sonuçları 3-5 yıl sürer
Derin plan yüz germe kapsamlı yüz ve boyun gençleştirmesi sağlar ve 10-15 yıl kalıcıdır
Ponytail tekniği sadece sınırlı üst yüz germe için temporal insizyonlar kullanır
Ponytail iyileşmesi derin plan için 2-3 haftaya kıyasla 5-7 gün sürer
Derin plan yüz germe gereklidir hastada orta ila şiddetli gıdı sarkması, nazolabial kıvrımlar veya boyun yaşlanması varsa
Ponytail yüz germe sınırlamaları arasında gıdı, derin kıvrımlar veya boyun yaşlanmasını etkili bir şekilde giderememesi yer alır

Doğru derin plan yüz germe cerrahıyla eşleşin

Eşleşin — danışma talebi

%100 ücretsiz · gizli · bağlayıcı değil · cerrahlar genellikle 48 saat içinde yanıt verir

Öğrenmeye Devam Edin

Yaygın Yanılgılar

Efsane: Ponytail yüz germe, derin plan yüz germe ile aynı sonuçları sağlar

Gerçek: Ponytail yüz germe, öncelikli olarak hafif sarkmaları gideren sınırlı kesili bir prosedürdür. Orta ila şiddetli yaşlanma için derin plan yüz germenin sağladığı kapsamlı derin doku yeniden konumlandırmasını başaramaz.

Efsane: Ponytail yüz germe daha iyidir çünkü iyileşme süresi daha kısadır

Gerçek: İlk iyileşme süresi biraz daha kısa olsa da, ponytail sonuçları daha az dramatik ve daha kısa ömürlüdür. Derin plan yüz germe hastaları tipik olarak 10-15 yıllık sonuçlar elde ederken, ponytail yüz germe 3-5 yıl sürer.

Derinlemesine Karşılaştırmalı Analiz

Cerrahi Yaklaşım Farklılıkları

Ponytail yüz germe, saç çizgisine yakın küçük şakak kesileri kullanarak, öncelikli olarak lateral yanak ve kaş bölgesini hedefleyen hafif bir dikey kaldırma sağlar. Buna karşılık, derin plan yüz germe, derin tutucu bağlara erişmek ve bunları serbest bırakmak için tam bir kulak önü kesisi içerir, tüm SMAS-platysma kompleksini birleşik bir flep olarak yeniden konumlandırarak kapsamlı yüz ve boyun gençleştirmesi sağlar.[1,2]

Derin Plan Yüz Germe Avantajı

Tüm bağların tamamen serbest bırakılması ve SMAS'ın mobilize edilmesi yoluyla orta yüz, gıdı ve boyun dahil tüm yüz bölgelerini hedefler

Alternatif Yaklaşım

Ponytail yüz germe, küçük kesilerle lateral yanak ve şakak germe ile sınırlıdır, boyun gevşekliğini veya derin nazolabial kıvrımları gideremez

Uzun Vadeli Sonuç Değerlendirmeleri

Ponytail yüz germe sonuçları, sınırlı doku mobilizasyonu nedeniyle tipik olarak 3-5 yıl sürerken, derin plan yüz germe sonuçları 10-15 yıl dayanır. Ponytail tekniği, kaldırma etkisi için kısmen cilt gerginliğine dayanır ve bu etki daha hızlı azalır. Derin plan yüz germe, dokuları yapısal düzeyde yeniden konumlandırarak, nüks etmek yerine doğal olarak yaşlanan sonuçlar yaratır. Birçok ponytail hastası, kesin düzeltme için sonunda tam bir derin plan yüz germe prosedürüne ihtiyaç duyar.

Tıbbi İnceleme

DEEPPLANE™ İnceleme Konseyi

Kurul Sertifikalı Plastik Cerrahlar

Adı Belirtilmiş, Kurul Onaylı İncelemecilerMakale Başına İnceleme DurumuYayınlanmış Standartlar

DEEPPLANE™ yayın kurulu, rehberlerimizin yazıldığı klinik standardı belirleyen, adı belirtilmiş kurul sertifikalı plastik cerrahlardan oluşan bir gruptur. İnceleme, sitenin tamamı için değil, makale başına kaydedilir — her rehber, bir incelemecinin onu imzalayıp imzalamadığını gösterir ve hiç imzalanmamışsa bunu açıkça belirtir.